Historie

zájezd do severní Afriky

Nejčastější zahraniční styky byly s naším nejbližším sousedem - Německem, tehdy s jedním fotbalově nejvyspělejších státu střední Evropy. I když poslední zájezd do Německa na podzim roku 1939 se uskutečnil již po okupaci naší vlasti, nejednalo se nikterak o nějaký projev loajality vůči okupačnímu režimu. Utkání byla sjednána a smluvně zajištěna ještě dávno před osudnými událostmi a jejich neuskutečnění by bývalo mělo za následek velmi nepříznivé finanční sankce pro Spartu Košíře. Toto je nutné zdůraznit, protože tehdejší "protektorátní" tisk vyvinul přehnaně velkou snahu udělat z tohoto zájezdu Sparty Košíře propagační akci.

Nejúspěšnější ze všech jmenovaných zahraničních zájezdů, jak po stránce propagační, tak i po stránce finanční, byl náš zájezd do severní Afriky na přelomu let 1929-1930. Sparta Košíře sehrála během svého afrického "safari" celkem 11 zápasů, z nichž 6 vyhrála, ve 4 zápasech remizovala a pouze jeden prohrála. To je sportovní bilance více než úspěšná v utkáních s poloprofesionálními mužstvy francouzských kolonií, jakými v té době byly celky SS Gallia, Saint Eugenoise, Union Sportive Athletic, Marocain, Sportive Rabat, Union Sportive Casablanca, Associative Marine Oran, Salo F. C, Gallia Oran a Sidi Bel Abbés. O tom, že zájezd nebyl žádným rekreačním výletem, svědčí četné dopisy od vedení naší výpravy, obsahující podrobné referáty z jednotlivých utkání, které docházely během zájezdu do sekretariátu Sparty Košíře. Celá výprava musela překonávat poměrně velké vzdálenosti mezi městy, kde byla utkání sjednána, mnohdy v nevyhovujících dopravních prostředcích a mnohdy, pro Středoevropany v těžkých klimatických podmínkách. Byly případy, kdy výprava musela čelit i nepřízni a hněvu domácího obecenstva, zvláště v těch okamžicích, kdy se domácímu mužstvu nedařilo a prohrávalo.

Jako příklad stačí uvést utkání v Sidi Bel Abbés s kombinovaným mužstvem města, ve kterém Sparta Košíře zvítězila 2:1. Zápas však nebyl dohrán. Ve 62. minutě bylo utkání přerušeno, když 3000 diváků vtrhlo do hřiště ve snaze zvrátit výsledek utkání ve prospěch domácích a potrestat "viníky". Naši hráči mohli odejít ze hřiště jenom pod silnou ochranou vojska Cizinecké legie, které bylo narychlo povoláno. V telegramu od vedení naší výpravy bylo stručně uvedeno, že nikdo z naších nebyl vážně zraněn.Tato epizoda je dost výmluvným dokladem, toho, že každý zájezd má nejen své klady, ale také své nepříjemné stránky.

Naše mužstvo si získalo nejen slávu, ale i respekt tamějších klubu. Celkové skóre 26:16 z 11 sehraných zápasu je toho dostatečným důkazem.

A nyní již k průběhu jednotlivých zápasů.

Sparta Košíře-S. S, Gallia komb. St. Eugenoise 5:1 (2:0)
Hráno 14. prosince 1929 v Oránu před návštěvou 5000 diváků. Branky: Vlček 2, Hrom, Suchý, Holas - Abéglien.
Sestavy: S. S. Gallia - Louisou (Raimbant), Lacombe, Papahatides, Nancib, Valero (Gampa), Hanotel, Vídal, Zermani, Chesnean, Abéglien (švýcar. internacionál), Ganol. Sparta Košíře - Ledvina, Holcát, Novák, Lanhaus, Hrom, Klusák, Holas, Suchý, Vlček, Husák a Zámostný.
V odvetě, která se hrála druhý den, zvítězila Sparta Košíře před návštěvou 3000 diváků 3:1 brankami Lanka use, Suchého a Zámostného.

Ve třetím, velmi těžkém utkání se Sparta Košíře střetla s výborným mužstvem U. S. Athletic, ve kterém dokázala pouze remizovat.

Sparta Košíře-U. S. Athletic 1:1
Autorem naší jediné a vyrovnávací branky byl tři minuty před koncem zápasu Suchý.
Sestavy: Sestavy: U. S. A. - Gonzales, Maitresse (franc. internacionál), Colombiér, Billeux, Morrales, Ortega, Salaun, Allonzo, Montes, Gano, Cerdan. Sparta Košíře - Beneš, Novák, Holcát, Hassman, Hrom, Husák, Lanhaus, Suchý, Vlček, Holas a Zámostný.

Další utkání hrané již v Maroku bylo značně ovlivněno výkonem domácího rozhodčího.

Sparta Košíře-Marocain Sportive du Rabat 3:3
Za Spartu Košíře skórovali Holas 2 a Holcát. Jednu branku nám rozhodčí neuznal.
Sestavy: Marocain - Richard, Labat, Rouer, Galindo , Galindo A., Dimeto, Cacheron, Conciensa, Alarcon, Kraft, Granier. Sparta Košíře - Ledvina, Klusák, Novák, Suchý, Hrom, Lanhaus, Holas, Hassman, Vlček, Holcát, Zámostný. 4000 diváků.
Sparta Košíře-U. S. Casablanca komb. M. S. R. 2:2
V tomto utkání mám nebyly rovněž uznány dvě branky vstřelené Vlčkem a Holcátem, takže jsme se museli spokojit opět s remízou. Střelcem obou našich branek byl Vlček. Za U. S. C. skóroval Allarcon. Hráno před 7000 diváků.
Sestavy: U. S. C. - Gonzales, Maitresse, Rouyer, Galindo ]., Bhieux, Salaun, Allarcon, Canno, Kraft, Morales, Dimeto. Sparta Košíře - Ledvina, Novák, Klusák, Husák, Lanhaus, Hassman, Zámostný, Pražák, Vlček, Holcát, Suchý.

Po 37hodinové jízdě zpět do Alžírska jsme nastupovali v dalším zápase proti silnému soupeři opět v Oránu.

Sparta Košíře-Sportive Marine Orán 1:0
Hráno na novém stadiónu S. M. O. před návštěvou 4000 diváků, kteří objektivně posuzovali průběh hry a nadšeným potleskem odměňovali některé naše akce. Jedinou naší branku zaznamenal v 15. minutě krásnou ranou Vlček. Tento zápas byl započítáván do turnaje o pohár věnovaný alžírskou fotbalovou associací.
Sestavy: S. M. O. - Dossat, Resour, Saíd, Monchon, Gilbert, Piorrisi, Gaouilla, Llobet, Armand, Goutier, Roman. Sparta Košíře - Ledvina, Novák, Holcát, Husák, Klusák, Suchý, Holas, Lanhaus, Vlček, Zámostný, Beneš.
Sparta Košíře-CALO F. C. 1:3 (0:2)
Jediné .mukání afrického zájezdu, ve kterém byla Sparta Košíře poražena, byl semifinálový zápas o pohár alžírské fotbalové asociace. Proto soupeř i domácí rozhodčí za vydatné pomoci 8000 fanatických fanoušků použili všech prostředků k tomu, aby pohár zůstal doma. Samotný zápas byl dvakrát na delší dobu přerušen pro incidenty v hledišti. Jedinou branku Sparty Košíře vsítil v 66. minutě Novák. Další dvě branky Vlčka a Nováka rozhodčí neuznal.
Sestavy: Ledvina - Klusák, Holcát, Husák - Lanhaus, Suchý - Holas, Novák, Vlček, Zámostný, Beneš.
Sparta Košíře-Gallia Orán 4:1 4:1 (2:1)
Finálové utkání o pohár A. F. A. Hráno v Oránu před 5000 diváky. Branky za Spartu Košíře: Holas, Zámostný, Řežábek, Pražák. Velmi cenné vítězství nad vedoucím celkem alžírského mistrovství po výborné hře našeho mužstva. Soupeř, nazývaný "ďáblové" byl v tomto utkání velkým favoritem. Sparta Košíře se tímto vítězstvím stala držitelem poháru A. F. A.
Sestavy: Ledvina - Klusák, Holcát, Husák - Lanhaus, Suchý - Holas, Novák, Vlček, Zámostný, Beneš.
Sparta Košíře-komb. Sidi Bel Abbes 2:1
Hráno v Sidi Bel Abbes před 3000 diváků. Zápas byl pro naše mužstvo nejhorším zážitkem celého zájezdu. Rozhodčí ve snaze vyhovět domácím připustili velmi surovou hru ze strany soupeře. Po naší vítězné brance házelo obecenstvo na hrací plochu kameny. Zápas byl předčasně ukončen, když diváci vtrhli do hřiště a nastala bitka s policií. Obě branky Sparty Košíře vstřelil výborně disponovaný Řežábek. Naše výprava mohla odjet ze hřiště pouze pod ochranou silného kordonu cizinecké legie.
Sestavy: Ledvina - Klusák, Holcát, Husák - Lanhaus, Hrom - Holas, Pražák, Řežábek, Suchý, Zámostný.
Sparta Košíře-Jeunesse Populaire S. B. A. 2:1
Druhé utkání v Sidi Bel Abbes proti druhému výběru klubů skončilo opět naším vítězstvím. Tentokrát byla hrací plocha obstoupena dvěma rotami ozbrojených legionářů a zápas proběhl celkem bez incidentů. Sparta nastoupila v nezměněné sestavě. Před návštěvou 6000 diváků skórovali Holas a Řežábek.
Sestavy: Ledvina - Klusák, Holcát, Husák - Lanhaus, Hrom - Holas, Pražák, Řežábek, Suchý, Zámostný.
Sparta Košíře-Gallia Oran 2:2
Posledním utkáním afrického zájezdu byla odveta s Gallií Oran. Gallia nastoupila posílena nejlepšími hráči ze všech alžírských klubů s úmyslem odčinit porážku z prvního utkání. To se jí ale nepodařilo díky výborné hře našeho mužstva. Před poměrně malou návštěvou 4000 diváků remizovala Sparta Košíře brankami Holase a Pražáka.
Sestavy: Ledvina - Klusák, Holcát, Husák - Brom, Lanhaus - Holas, Pražák, Řežábek, Suchý, Zámostný.

Po 36hodinové cestě byla výprava Sparty Košíře slavnostně uvítána v Praze. Zájezd byl úspěšnou akcí i po stránce finanční. Smluvně zajištěné příjmy z 11 utkání činily 130 000 a náklady celého zájezdu 85 000 franků. Organizátoři zájezdu se mohli právem pochlubit čistým výnosem akce ve výši 45 000 franků, což v tehdejší době nebyla částka zanedbatelná. Při hodnocení celíkové sportovní činnosti Sparty Košíře od doby jejího vzniku, bude zájezd do severní Afriky patřit k největším úspěchům košířské kopané.

Vytvořte si webové stránky zdarma!