Historie

1929 - 1930 - opět k sousedům

Po úspěšném zájezdu do severní Afriky docházely do sekretariátu Sparty Košíře četné pozvánky ze sousedních evropských zemí k zápasům s předními klubovými celky. Nejvíce těchto pozvání přicházelo od významných německých ligových klubů, které již tradičně pořádaly hlavně v letní přestávce hodnotné fotbalové turnaje za účasti zahraničních klubových mužstev. Byly to v těch letech kluby velmi zvučných jmen, v jejichž řadách hrály hvězdy tehdejší německé kopané. Sparta Košíře navázala velmi dobré sportovní styky např. s Hamburger SV, SV Muhlhausen, FC Gotha, Eintracht Braunschweig, Wacker Nordhausen atd. V srpnu 1930 sehrála Sparta Kosíře v Německu šest utkání:

Sparta Košíře-reprez. XI. Muldegau 2:1
Hráno v Bielefeldu před 5000 diváky. Obě branky Sparty Košíře vstřelil Adolf. Vynikl brankář Ledvina a záloha Mohelský-Hrom-Jareš.
Sparta Košíře-Eintracht 08 Altenburg 1:3
Sparta utrpěla v tomto utkání nezaslouženou porážku, když nedovedla střelecky vyjádřit svou převahu v poli. Jedinou naši branku vsítil Škába, ve II. poločase neproměnil Hrom l0m kop.
Sparta Košíře-Altonaer FC 1893 2:3
Čestný úspěch Sparty Košíře proti silnému ligovému celku, který nastoupil se třemi reprezentanty. Před 8000 diváky nastoupila Sparta v sestavě: Ledvina - Novák, Holcát - Skočil, Hrom, Jareš Zámostný. Škába, Suchý, Adolf, Mohelský. Branky Sp. Košíře: Škába a Suchý.
Sparta Košíře-Leu Braunschweig 1:0
Výsledek číselně nevyjadřuje velkou převahu Sparty. Před 5000 diváky byl střelcem branky Škába, v tomto utkání nejlepší hráč na hřišti. Sestava Sparty Košíře: Ledvina - Skočil, Novák - Suchý, Hrom, Jareš - Zámostný, Skába, Holcát, Adolf, Mohelský.
Sparta Košíře - Harburger SV 2:3
Předposlední zápas zájezdu byl hrán v Harburgu u Hamburku. Obě branky Sparty Košíře vsítil Škába 2500 diváků. Sestava Sparty: Ledvina - Skočil, Novák - Jareš, Hrom, Mohelský - Zámostný, Škába, Adolf, Tichý, Vrba.
Sparta Košíře-Union Bremen 5:4
Vynikající úspěch Košířských proti mistru severoněmecké ligy. Utkání přihlíželo na brémském Waesserstadion 10 000 diváků, kteří projevili spokojenost s výkonem obou mužstev. U Sparty Košíře vynikli Holcát, Škába a Zámostný. Branky Sparty: Škába 3, Zámostný 2. Sparta Košíře nastoupila v sestavě: Ledvina - Skočil, Holcát - Suchý, Hrom, Jareš - Zámostný, Adolf, Škába, Tichý, Mohelský.

V letech 1931 až 1937 sehrála Sparta Košíře v Německu mnoho dalších utkaní se střídavými úspěchy. O těchto zápasech se bohužel nedochovaly žádné archivní materiály a z několika málo podkladů se lze dozvědět alespoň toto:

Sparta Košíře-Altona FC 93 2:2
Sparta Košíře-Eintracht Braunschweig 1:0
SV Wacker Nordhausen-Sparta Košíře 0:7
Erfurter SV-Sparta Košíře 1:1
Fortuna Magdeburg-Sparta Košíře 0:2

Poslední úspěšný zájezd do Německa uskutečnila Sparta Košíře těsně před vypuknutím druhé světové války - v srpnu 1939. Zájezd byl původně proponován na dobu od 16. srpna do 3. září a Sparta měla sehrát celkem 8 zápasu v Erfurtu, Magdeburgu, Siegenu, Osnabrucku, Oberhausenu a Bielefeldu. S určitými změnami však byly sehrány pouze čtyři zápasy v důsledku tehdejší mezinárodní situace a v souvislosti s vyhlášením mobilizace v Německu. Zájezd byl předčasně ukončen 28. srpna, ale přesto přinesl divizní Spartě Košíře pěkné úspěchy proti silným ligovým mužstvům.

Sparta Košíře-S. V. Mühlhausen 99 3:1 (1:1)
Hráno 16. srpna v Mühlhausenu, kde přeci 3000 diváky podalo naše mužstvo velmi dobrý výkon. Sparta se ujala vedení v 15. minutě Volfem. Ve 30. minutě domácí vyrovnali. Hned po změně stran, ve 49. minutě vstřelil Hamerl naši vedoucí branku a v 81. minutě upravil Bína na 3:1. Sparta nastoupila v sestavě: Strejc - Hejduk, Borovec - Holas, Hříbal, Hamerl - Struha, Prell, Pícka, Volf, Bína.
Sparta Košíře-Union Düsseldorf 1:2 (0:0)
Druhé utkání bylo sehráno 19. srpna a skončilo jedinou porážkou Sparty Košíře na tomto zájezdu. Sparta předvedla dobrou technickou hru a po bezbrankovéni poločase se v 60. minutě ujala vedení brankou Bíny. Tento stav udržela až do 85. minuty. V posledních 5 minutách však domácí získali vítězství dvěma brankami Fliegleina. Sestava Sparty: Strejc - Borovec, Hejduk -- Hudec, Hříbal, Hamerl - Struha, Psohlavec, Pícka, Volf, Bína.
Sparta Košíře-Blaugelb Wupperthal 2:1 (1:1)
Ve třetím utkání, hraném 20. srpna v Barmenu před 2000 diváky zvítězila Sparta Košíře po dobré hře nad silným soupeřem. Ve 25. minutě střílí náš vedoucí gól výborně disponovaný Bína. O deset minut později chytil náš brankář Strejc lOm kop. Přesto ale domácí ve 42. minutě vyrovnali. Naši vítěznou branku vsítil v 73. minutě Volf. Sparta hrála v sestavě: Strejc - Borovec, Struha - Hudec, Hříbal, Hamerl - Holas, Psohlavec, Pícka, Volf, Bína.
Sparta Košíře-Rotweiss Oberhausen 2:2 (2:0)
Zasloužená remíza v posledním zájezdovém utkání 27. srpna se silným ligovým celkem. Sparta již vedla 2:0 brankami Pícky a Volfa ze 38. a 43. minuty prvního poločasu. Do II. poločasu nastoupili domácí s několika novými hráči a v 76. minutě snížili z lOm kopu. Dvě minuty před koncem zápasu vyrovnali domácí stav po chybě naší obrany na 2:2. Zápasu přihlíželo 4000 diváků. Sparta Košíře: Strejc - Hejduk, Borovec - Hudec, Hříbal, Holas - Struha, Prell, Pícka, Volf, Bína. Sparta Košíře se vrátila clo Prahy 29. srpna 1939.

Tímto zájezdem byly mezinárodní styky našeho klubu přerušeny na dobu více než patnáct let.